U ktheva papritur…dritat ishin fikur…ajo ishte me…” historia që të thyen zemrën

U ktheva papritur…dritat ishin fikur…ajo ishte me…” historia që të thyen zemrën

Një bùrrë ka zgjedhùr të ndajë històrinë e tij me lexùesit e faqes tònë. Ai tregòn se bën dy pùnë që bashkëshòrtes së tij të mòs i mùngòjë asgjë në emigraciòn, ama përkùshtim ajò ia ka kthyer me trad-hëti.

“ùnë bëj dy pùnë që grùas time këtù në emigrim të mòs i mùngònte asgjë. Ajò nùk di gjùhën dhe nùk është fùtùr ende në pùnë.

Nùk kemi fëmijë dhe tani edhe pò ndahemi.
Ta nis nga fillimi. ùnë jam një 35-vjeçar nga Pùka dhe prej një jete jetòj në Itali. Këtù mòra dhe nùsen dhe ajò pò integròhej pak nga pak.

Pòr më bëri hatanë. Më trad-hëtòn me një shqiptar, që e ka njòhùr sapò ka ardhùr këtù. Ai tipi shet rrùgëve, e kjò aty e ka njòhùr dùke blerë nga atò bizhùteritë idi0te të këtyre këtù.

Pak rëndësi ka kjò. Rëndësi ka që i kapa të dy në shtëpinë time. Që e mbaja me djersën e ballit.
Nùsja më dinte tùrni i tretë. Pòr ùnë atë natë dòla nga pùna sepse një kòleg më kishte bòrxh disa òrë zëvendësimi dhe thashë pò i bëj sùrprizë kësaj.

Kùr pò ngjisja shkallët e pallatit mù prenë gjùnjët sinqerisht. Kisha parandjenjë. I bie derës, hiq.
E hap me çelës, qetësi e madhe.
Kùr fùtem në kùzhinë i gjej të dy ùlùr në divan në errësirë. Nùk pò bënin gjë. Pòr pò rrinin në errësirë të shtangùr. Nòrmal më kanë ndjerë mùa, e s’ka pasùr tipi si të hidhej nga kati 4.

Më thanë që janë miq që në Shqipëri. Më gënjyen, e sipas grùas ai kishte ardhùr t’i qante hallin se ishte ndarë nga e fejùara.

Pò silleshin si të hùaj. Dònin edhe të më bënin për bùùdalla.
I nxòrra të dy jashtë e tani pò div0rcòhem. E kam shùmë shùmë të vështirë, pòr kështù paska qenë kjò jetë.

Ndaj kùjdes kùr jepni gjithçka për dikë, sepse ai persòn dùhet ta meritòjë njëherë. Faleminderit”, shkrùan ai.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.