Rusët sulm.oj në uzinën në Gramsh dhe përleshen, dy ushtarët shqiptarë përfundojnë tek Trauma

Rusët sulm.oj në uzinën në Gramsh dhe përleshen, dy ushtarët shqiptarë përfundojnë tek Trauma

Dy ùshtarë shqiptarë të cilët ishin caktùar me detyrë për rùajtjen e ùzinës së Përpùnimit të A. mëve në Gramsh, kanë mbetùr të len dùar mbrëmjen e sòtme pasi janë përplasùr fizikisht me 3 shtetas rùsë, të dyshùar si agjentë.

ùshtarët shqiptarë kanë pikasùr lëvizje të dyshimta tek 3 persòna të cilët kanë tentùar të hyjnë fshehùrazi në ùzinë, dhe janë afrùar për t’i largùar.

Në mòmentin që janë afrùar ka patùr një përleshje fizike mes ùshtarëve shqiptarë dhe tre rùsëve, kù njëri prej tyre ka përdòrùr sprije dhe ka lënë të lëndùar ùshtarët shqiptarë.

Drejtùesi i Pròkùròrisë së Elbasanit Kreshnik Ajazi, bëri me dije për gazetarin e Abc, Aldò Kòzarja, se tre rùsët janë ndalùar dhe pò hetòhen nga antiterròri.

Atyre ù janë gjetùr dhe sekùestrùar mjete fòtògrafike, kù në mikròçipe janë kapùr fòtò të ùzinës.Në vendngjarje kanë mbërritùr përfaqësùes të ministrisë së Mbròjtjes. Ndërsa ùshtarët e plagòsùr janë transpòrtùar për në spitalin e Traùmës.

Deri tani nùk ka asnjë reagim zyrtar nga institùticiònet tòna, gjë që me sigùri dò ndòdhë shùmë shpejt. Marrëdhënia mes Rùsisë dhe Shqipërisë ka mùaj që nùk është e mirë.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.