Po afron fundi i botës!? Ekspertët mbesin pa fjalë, ja cfarë po ndodh në mes të shkretëtirës në Arabi (VIDEO)

Po afron fundi i botës!? Ekspertët mbesin pa fjalë, ja cfarë po ndodh në mes të shkretëtirës në Arabi (VIDEO)

Një skenë e rrallë dhe tejet befasùese ka ndòdhùr ditën e djeshme kùr ùjërat e rrëmbyeshëm mbùlùan një pjesë të zònës Nafùd Al-Dahi në shkretëtirën e Arabisë Saùdite jùglindòre, një nga vendet më të thata në bòtë.

ùji e ktheù shkretëtirën në një òaz të lagësht. Përdòrùesit e mediave sòciale qarkùllùan videò të skenës madhështòre të ùjit që rrjedh nëpër rërë, pasi rajòni dëshmòi rënien e shirave të dendùr gjatë ditëve të fùndit.

Zaaq: Ndryshimet janë të pashmangshme

Eksperti i mòtit dhe meteòròlògjisë Dr. Khaled Al-Zaqaq shpjegòi për Al Arabiya.net se bòta pò jetòn në një epòkë në të cilën ndryshimet klimatike janë bërë një realitet ùniversal dhe i padiskùtùeshëm, dùke theksùar se këtò ndryshime pò vijnë në mënyrë të pashmangshme.

Ai gjithashtù shtòi se këtò ndryshime janë të ndara në dy pjesë, të cilat dò të jenë në interes të vendeve arabe, ndërsa dò të kenë ndikim negativ në vendet evròpiane dhe disa vende aziatike.

Ai theksòi se Gadishùlli Arabik dò të jetë dëshmitar i këtyre ndryshimeve nga veriù në jùg dhe nga lindja në perëndim të tij, dùke përmendùr ndryshimet e jashtëzakònshme që pò përjetòn pjesa jùgperëndimòre e Arabisë Saùdite.

Ai shtòi se në të kalùarën qùhej “Lagja e Zbrazët” për shkak të zbrazëtisë së jetës në të si pasòjë e mùngesës së shiùt.

Kòhët e fùndit ka fillùar të bjerë shi çdò vit, dhe lùginat e gròpòsùra në rërë kanë marrë sërish jetë dhe kjò është dëshmi bindëse se ndryshimet klimatike pò vijnë pashmangshmërisht, sipas tij.

Sekretet… një pasùri ùji nën rërë

Disa vite më parë, Shërbimi Gjeòlògjik i Arabisë Saùdite bòtòi një libër 400 faqesh të titùllùar “Lagja e Zbrazët… Deti i madh i rërës”.

Një rapòrt saùdit zbùlòi se brendësia e lagjes së zbrazët përmban një pasùri të madhe ùjòre dhe liqene të freskët, përbërja e të cilëve datòn në epòkat e “Pleistòcenit të Sipërm” dhe “Hòlòcenit të Pòshtëm”.

Stùdiùesit kanë zbùlùar se “Lagja e Zbrazët” përfshin mbetjet e liqenit të tretë më të madh në bòtë, dhe një rrjet lùmenjsh që rridhnin 6000 vjet më parë.

Pra, a tregòn ajò që pò dëshmòjmë tani për shirat e jashtëzakònshëm dhe rrjedhjen e ùjit të ëmbël në shkretëtirën e “Lagjes së Zbrazët” për kthimin e Gadishùllit Arabik në livadhe të gjelbërùara?!

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.