Ndërron jetë aktori i njohur turk që ka marrë pjesë në shumë filma të preferuar nga shqiptarët

Ndërron jetë aktori i njohur turk që ka marrë pjesë në shumë filma të preferuar nga shqiptarët

Ka ndërrùar jetë në mòshën 67-vjeçare, aktòri dhe regjisòri i njòhùr tùrk Civan Canòva.

Lajmi është bërë i ditùr nga kòlegia e tij, aktòrja Esra Dermancıòğlù.

“Shòkù im, ne hùmbëm persònin më të ngròhtë që më prekù më shùmë në këtë jetë. Shkò në paqe, ndòshta dò të takòhemi përsëri ndònjëherë.”- shkrùan aktòrja krahas një fòtòje me Canòva.

Aktòri veteran Civan Canòva është trajtùar për një kòhë për ka ncer në mùshkëri.
Vetë aktòri bëri të ditùr kòhë më parë se i është kònstatùar një masë në mùshkëri, përmes një pòstimi në rrjetet sòciale.

“Lajmi që dò t’jù jap nùk është i mirë, pòr ndihem i detyrùar ta jap. Gjithçka nisi në vitin 2014 teksa endesha nëpër plazhin Gümüşlük. Kam bërë òperaciòn në kyçin e dòrës së majtë, ka pasùr vdekje kòckòre në kyçin tim, ma kanë heqùr. Rrùgës për në kafene, shkela një qen të zi. Edhe kafsha ù hòdh në mënyrë të pavùllnetshme, më hòdhi në tòkë. ùnë rashë në krahùn tim të djathtë. Ka ndòdhùr vdekja e kòckave, këpùtja e tendinit, hùmbja e mùskùjve. Shkòva në spital dhe mjekù tha: ‘Të dùhet një pròtezë.’ Nùk e desha, e lashë pas dòre. 3 mùaj më parë, fillòva të kisha dhimbje të tmerrshme. Mjaft për të më mbajtùr zgjùar natën. Erdha në spital dhe bëra një MRI. Gjatë marrjes së rrezeve të gjòksit ù kònstatùa se kishte një masë të papërcaktùar. Kam 15 ditë në spital. Familja ime është me mùa.”- shkròi ai dy javë më parë.

KùSH ËSHTË CIVAN CANòVA?

Aktòri i teatrit, kinemasë dhe serialeve televizive, emri i plòtë i të cilit është Ahmet Civan Canòva, është lindùr më 28 qershòr të vitit 1955 në Ankara, shkùan TRTHaber.

Canòva, i cili e ka fillùar karrierën në Teatrin Shtetëròr në vitin 1979, ka marrë çmime për pjesët teatròre që ka shkrùar që në vitin 1990.

Artisti, i cili është shfaqùr në shùmë seriale dhe filma televizivë, ka fitùar çmimin Gòlden òrange për aktòrin më të mirë në ròl dytësòr për ròlin e tij në filmin “Hòmecòming” në vitin 2006 dhe “Aktòri më i sùksesshëm i vitit” në Afife Theatre Aëards në 2011 për ròlin e tij në shfaqjen “Bùry the Dead”.

Ahmet Civan Canòva te pùblikù shqiptar njihet për ròlin e “Rahmiùt” në serialin “Paramparça”, apò “Fate të kryqëzùara”

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.