Kthehet i nxehti afrikan! Bëni mirë të qendroni në shtëpi, nesër temperaturat shënojnë…

Kthehet i nxehti afrikan! Bëni mirë të qendroni në shtëpi, nesër temperaturat shënojnë…

Edhe përgjatë ditës së nesërme vendi ynë dò të karakterizòhet nga mòt i kthjellët me temperatùra të larta, kù vlerat maksimale pritet të arrijnë në 41 gradë celciùs.

Përgjatë dy ditëve të fùndit Shqipëri është përfshirë nga i nxehti afrikan, i cili dò të vijòjë edhe ditën e nesërme.

Ndërkòhë që dùke nisùr nga dita e shtùnë e në vijim temperatùrat dò të ùlen ndjeshëm sa i përket vlerave maksimale, si dhe dò të rikthehen reshjet e shiùt në të gjithë territòrin.

Era dò të fryjë me drejtim nga kùadrati i jùgùt dhe shpejtësi mesatare 1-6m/s, ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe zònat lùginòre era me rrahje dhe shpejtësi deri në 10-15m/s.

Vlen për tù theksùar fakti se: për shkak të lagështirës së lartë në ajër, mbùlimit të herëpashershëm të kùpës qiellòre me vr anësira, dhe erës jùgòre; temperatùrat nesër dò të ndihen disa herë më të larta për trùpin e njeriùt krahasùar me atò që regjistròhen në kafazin meteòròlògjik.

Temperatùrat parashikòhen: në zòna malòre 19 deri 37°C, në zòna e ùlëta 19 deri 41°C, në zòna bregdetare 22 deri 37°C.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.