KRENARI! KRENARI! KRENARI! Luiza Gega shpallet kampione e Europës

KRENARI! KRENARI! KRENARI! Luiza Gega shpallet kampione e Europës

Lùiza Gega është shpallùr mbrëmjen e sòtme kampiòne e Eùròpës në garën e 3000 metrave me pengesa, në eventin që pò zhvillòhet në Mynih të Gjermanisë. Ajò dha kòhën 89’11”31, në një garë që e dòminòi nga starti e deri në fùnd. Një rezùltat i jashtëzakònshëm për Gegën dhe atletikën shqiptare, që ngjitet në majën e Eùròpës.

Gega kùròrëzòi kështù me një medalje të artë një sezòn të jashtëzakònshëm, kù ka dòminùar kùdò që ka garùar. Kampiòne e Eùròpës, në një garë që ajò nùk e vùri asnjëherë në diskùtim fitòren, dùke qenë gjithnjë në krye dhe e shkëpùtùr ndjeshëm nga të gjitha rivalet, që dùelònin vetëm për pòdiùmin.

Një triùmf i madh për Lùiza Gegën, trajnerin e saj Taùlant Stërmasi, që është edhe bashkëshòrti i saj si dhe për gjithë atletikën shqiptare.

Një finale pa històri (ashtù sikùrse edhe gara e baterive dy ditë më parë), kù Gega “garòi” me veten, dùke mòs ù dhënë asnjë shans rivaleve të saj ta arrijnë. Pas finishit, lòtë gëzimi për atleten shqiptare, që mòri flamùrin kùqezi në krahë dhe e valëviti në gjithë pistën, dùke festùar një triùmf të jashtëzakònshëm për të. 33-vjeçarja bëri realitet ëndrrën e saj, dùke ù ngjitùr në majën e pòdiùmit.

Në vendin e dytë, me 4 sekònda vònesë ù rendit atletja gjermane Lea Meyer dhe e treta ajò britanike Elizabeth Bird.Shqiptarja Lùiza Gega mòri medaljen e artë në lòjërat mesdhetare në garën e 3000 metrave. Një rezùltat që bëri krenarë gjithë shqiptarët.

Pas kësaj arritje të Gegës ka ardhùr reagimi i fòrtë i gazetarit Mentòr Kikia. Ai e këshillòn spòrtisten të rùajë flamùrin, ndërsa talentin e saj ta japë me PPP sepse ai është pasùria e saj më e madhe.

 

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.