Kinematografia shqiptare në lot! Ndahet nga jeta aktori i njohur dhe i talentuar

Kinematografia shqiptare në lot! Ndahet nga jeta aktori i njohur dhe i talentuar

Aktòri i njòhùr i teatrit dhe kinematògrafisë shqiptare, Pandi Sikù ka ndërrùar jetë mëngjesin e sòtëm. Artisti shqiptar ù nda nga jeta në mòshën 73-vjeçare.

Lajmi për ndarjen nga jeta te aktòrit është bërë i ditùr nga miq dhe të afërm të aktòrit, të cilët kanë ndarë lajmin e hidhùr në rrjetin sòcial Facebòòk.

Pròfil i aktòrit Pandi Sikù: Lindi me 28 Kòrrik 1949 ne Tirane. ù diplòmùa ne Institùtin e Larte te Arteve në Tiranë ne degen e drames dhe me pas në vitin 1973 ai ù bashkùa trùpes se Teatrit Pòpùllòre (sòt Teatri Kòmbetar) dùke interprtùar mjaft ròle, kryesisht ròle te dyta.

Aktiviteti i tij dò te shtrihet ne harkùn kòhòr nga 1973 – 2001. Në teater depùtimin e ben ne dramen “Tòka e jòne” dhe “Bashke me agimin”.

Me pas mùnd te permendim edhe shùme shfaqje te tjera teatrale si: Adlinin ne “Lùmi i vdekùr” ; Halimi “Pas pròvimit te fùndit”; Arjani ne “Jeta e tjetrit”; Shpendi ne “Epòka para gjyqit” (1978), Bardhi ne Fùrrnalta (1979),

“Besa e madhe”; “Karavidhet”; Rrema ne “Kòmùnistet” (1981), Merkùsi ne “Ròmeò dhe Zhùljeta” ; Valentini ne “Dy zòterinj nga Veròna” (1990), “Nata e 12-te; Lùcenciò ne “Zbùtja e kryeneces”; Kòstandini ne “Kùsh e sòlli Dòrùntinen” ; Rexhepi ne “Besa”; Pjestar i kòrit ne “Qùòa vadis”; Amnekòfi ne “Absùrditeti antik” etj.

 

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.