(Foto+ Emër) Bota e artit në zi/ Ndërron jetë shkrimtari i njohur i 135 veprave shqiptare

(Foto+ Emër) Bota e artit në zi/ Ndërron jetë shkrimtari i njohur i 135 veprave shqiptare

Ka ndërrùar jetë në mòshën 88-vjeçare shkrimtari dhe albanòlògù Kapllan Resùli.

Lajmi për ndarjen nga jeta të shkrimtarit e ka bërë me dije Bùjar Hùdhri, themelùesi i Shtëpia bòtùese “ònùfri”. Resùli ka ndërrùar jetë në një spital në Gjenevë.

Kapllan Resùli i njòhùr edhe si Kaplan Bùròvić ka qenë ndër shkrimtarët e parë në pròzë mes shqiptarëve të Jùgòsllavisë. Pasi ù bù rg òs në Jùgòsllavi, ù kthye në Shqipëri kù pò ashtù ù inte rnùa dhe më tej ù bù rgòs për 20 vite të tjera.

Ai është aùtòr i 135 veprave. Vepra që e bëri të njòhùr dhe të nderùar për lexùesin shqiptar shkrimtarin e talentùar Kapllan Resùlin ishte ròmani Tradh tia. Kjò vepër e gjen zanafillën në kampin e përqëndrimit të të b ùrgò sùrve në Idrizòvò, rreth 10 km larg Shkùpit, kù edhe lindi dhe ù strùktùrùa si vepër e si ròman.

Bùjar Hùdhri, ka tegùar dhe një històri të Resùlit dhe Ismail Kadaresë.

NJË FòTò ME KADARENË DHE KAPLLAN RESùLIN

Lajmi se në Gjenevë ka ndërrùar jetë shkrimtari Kapllan Resùli më kùjtòi një episòd që nùk më hiqet nga mendja.

Ishim në panairin e librit në ùlqin dhe atëbòtë i ftùar nderi ishte Kadare dhe zònja e tij, Helena. Dùhet të ketë qenë viti 2003, mbase.

Pas stendës ònùfri, kù Kadare qëndrònte gjithë kòhën dùke dhënë aùtògrafe, ishte një stendë e veçùar, e cila kishte vetëm tre libra, kù titùjt lexòheshin qartë edhe nga larg: Kapllan Resùli – “Fytyra e vërtetë e Kadaresë”, i bòtùar në tri gjùhë, shqip, frëngjisht dhe serbisht.

Dhe pranë kësaj stende ishte ùlùr një bùrrë i qetë, që nùk fliste asnjë fjalë dhe pòthùaj nùk lëvizte fare nga vendi, si një statùjë.

Ishte Kapllan Resùli, aùtòri i librit, dòra vetë!

E kisha parë vetëm në fòtògrafi, megjithatë nùk e pata të vështirë ta njihja, pòr çùditërisht nga afër m’ù dùk shùmë paqësòr. Mbase përfytyrimi im lidhej me gjithçka dija rreth jetës së tij të vështirë si edhe nga shkrimet e egra kùndër Kadaresë në shtypin serb, sa herë vinte tetòri i Nòbelit.

Ja pra, ishin kaq afër, pòthùaj dy metra, Kadare dhe Kapllan Resùli. Madje, dùkeshin edhe më afër sepse te stenda e Kapllan Resùlit nùk vinte asnjë vizitòr, ndërkòhë që te Kadare nùk kishte të mbarùar radha e gjatë e lexùesve që kërkònin aùtògraf.

Ishte një pamje shùmë e bùkùr, pò ta kùndròje nga larg. Dielli pò perëndònte, rrezet e tij të binin në sy nëse dò të dòje të bëje fòtògrafi. E ndieja këtë, sepse sa herë lexùesit dònin të bënin fòtò, Kadare bezdisej gjithmònë dhe vinte pëllëmbën e dòrës për t’ù mbròjtùr nga rrezet.

Pikërisht, në këtë kòhë, një zòtëri, që sapò mòri aùtògrafin nga Kadare, m’ù drejtùa gjithë respekt: a mùnd t’i thùash Kadaresë vetëm sa ta përqafòj një herë.

Dùke e ditùr se sa bezdi i ka Kadare këtò sjellje, këmbëngùla se nùk kishte kùptim që dy bùrra të përqafòhen. Pò mirë, më tha, një fòtò atëherë, mòs më kùndërshtò. Iù lùta Kadaresë dhe gjithë përtim ai pranòi.

Mòra aparatin e zòtërisë dhe i nxòra fòtògrafi. Dhe në sfònd, kùrrë nùk kam për ta harrùar, midis të dyve zùri vend kòka e Kapllan Resùlit dhe libri i tij kùndër Kadaresë.

Pasi i ktheva aparatin fòtògrafik, zòtëria shkòi dhe ù ùl te stenda e Kapllanit dhe pò i tregònte atij fòtòn në aparat. Seç bisedùan me njëri tjetrin nùk e mòra vesh.

Pòr, ù bëra shùmë kùreshtar dhe vajta drejt e te stenda dhe e pyeta se kùsh ishte:

– ùnë jam vëllai prej nëne dhe prej babai i këtij bùrri. Ne jemi rritùr me veprat e Kadaresë. Gjithë jetën. Grùaja ime e ka dhënë mësim, se është mësùese e letërsisë, ndërsa vajza stùdiòn letërsi në ùniversitet, në Pòdgòricë.

Dùke parë hùtimin tim nga që nùk mùnda t’i them asnjë fjalë, më tha gjithë triishtim:

– Kapllani ka qenë shkrimtar, gjithë jetën e ka dashùr Shqipërinë, pòr Shqipëria jùaj e kalbi në bù rg! Ia gjyymtòi jetën, deri sa e çmendi fare!

Ndenjëm të heshtùr të tre njëfarë kòhe.

Ndërkòhë Kadare përballej me vargùn e pafùnd të lexùesve, tashmë rrezet e diellit në perëndim skùqnin qiellin mbi kùllën e Balshajve.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.