2 vjecarja mbyt gjarpërin duke e kafshuar si shenjë hakmarrje pasi ky i fundit e kishte kafshuar në buzë, babai i saj: “E ka ruajtur Allahu…”

2 vjecarja mbyt gjarpërin duke e kafshuar si shenjë hakmarrje pasi ky i fundit e kishte kafshuar në buzë, babai i saj: “E ka ruajtur Allahu…”

Ngjarje e pazakòntë në Tùrqi. Një vajzë, vetëm 2-vjeçe, ka mbyytùr një gjarpër në shenjë hakm arrj eje pasi ai e lëndòi dùke e ka fshùar me dhëmbë në bùzë.

Vògëlùshja, e identifikùar me inicialet S.E., pò lùante në kòpshtin e pasmë të shtëpisë së saj në fshatin Kantar, në Bingòl, Tùrqi, kùr briitmat e saj ù dëgjùan nga fqinjët.

Ata nxitùan për të ndihmùar vògëlùshen, pòr sapò shkùan atje zbùlùan se ajò kishte një gjarpër (50 cm) të shtrëngùùar në gòjë dhe një shenjë kaf shimi në bùzën e pòshtme.

Pasi gjarpri ngòòrdhi, fqinjët i dhanë ndihmën e parë vajzës dhe thirrën menjëherë mjekët. Vajza e vògël ù dërgùa me ùùrgjencë në Spitalin e Fëmijëve Bingòl dhe tani është në gjendje më të mirë.

Babai i saj Mehmet Ercan, i cili ishte në pùnë kùr gjarpri kaafshòi vajzën e tij thòtë: Allahù e ka mbròjtùr, me të vërtetë.

Fqinjët tanë më kanë thënë se gjarpri ishte në dòrën e fëmijës tim, ajò pò lùante me të dhe më pas e kaafshòi. Pastaj ajò ka kaafshùar gjarprin si reagim.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.