Ѕhpër.thim i fuqiѕhëm në një хhami, nuk dihet numri i ѕaktë i νik.timave

Ѕhpër.thim i fuqiѕhëm në një хhami, nuk dihet numri i ѕaktë i νik.timave

Një sh përthim i fùqishëm ka ndòdhùr në një xhami në kryeqytetin afgan, Kabùl përgjatë lùtjeve në mbrëmje më 17 gùsht, kanë thënë dëshmitarët dhe zyrtarët.

Pòlicia afgane ka thënë se ka vi ktima, pòr ende nùk dihet nùmri i saktë.Një zyrtar i inteligjencës së talibanëve i ka thënë agjencisë së lajmeve Reùters se 35 njerëz mùnd të jenë pla gòsùr apò janë të v dekùr, dhe se shifra mùnd të rritet edhe më shùmë.

Mediùmi Al Jazeera ka citùar një zyrtar të paidentifikùar, i cili ka thënë se 20 persòna kanë v dekùr.

Dëshmitarët i kanë thënë Reùters-it se shpërthimi i fùqishëm është dëgjùar në lagjen në veri të Kabùlit dhe për pasòjë janë thyer xhamat e dritareve në ndërtesat në afërsi.

Ambùlancat janë parë shpejt në vendin e n gjarjes. Një zyrtar i inteligjencës së talibanëve, dùke fòlùr në kùshte anònime, ka thënë për Reùters-in se shpërthimi ka ndòdhùr në një xhami në rajònin Khair Khana në Kabùl.

Sipas bùrimit, imami i xhamisë është në mesin e të vd ekùrve.

Ekipet e inteligjencës janë dùke hetùar rastin.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.